Blog 2

Az AI és a hatékony növénytermesztés

Az Egyesült Nemzetek Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint 2050-re a világ népességének ellátásához a gazdáknak 70%-kal több élelmiszert kell termelniük, miközben a klímaváltozás okozta kihívásokkal is meg kell küzdeniük

Az USA-ban a gazdák AI-alapú eszközökkel optimalizálják mezőgazdasági gyakorlatukat, csökkentve ezzel a víz-, energia- és vegyszerfelhasználást. Olaszországban pedig digitális technológiákat alkalmaznak a víztakarékosság érdekében. A precíziós mezőgazdaság és az AI lehetővé teszi a talaj- és növényegészség folyamatos monitorozását, ami javítja a szén-dioxid megkötést és növeli a terméshozamot. Az EU Farmtopia kezdeményezése ezt a digitális gazdálkodást elérhetővé és költséghatékonnyá teszi a kisgazdálkodók számára, több mint 64 000 kis gazdaság számára biztosítva digitális technológiához való hozzáférést és képzést a projekt hároméves időtartama alatt.

Forrás: Euractiv

Link
Blog 2

Agrárgazdasági elemzések - 2024 december

2024 végére a mezőgazdasági piacok továbbra is ingadozó tendenciákat mutatnak. A FAO Élelmiszer-Árindex (FFPI) októberben 127,4 pontot ért el, ami 2%-os növekedést jelent a szeptemberihez képest, bár még 20,5%-kal alacsonyabb a 2022 márciusában elért csúcshoz képest.

A globális kukoricatermés enyhén emelkedett, de az EU termése csökkent, míg Brazília és Kína esetében javulást tapasztalhatunk. Az európai búza versenyképessége javult, de az időjárási kihívások továbbra is fenyegetést jelentenek.

Forrás: Agraragazat.hu

Link
Blog 2

Gabonatermelés 2025-ben: Rövidtávú kilátások a mezőgazdasági piacokon

Az Európai Unió mezőgazdasági piacai lassan stabilizálódnak a közelmúltban tapasztalt nehézségek után. Az inputköltségek csökkenése és az élelmiszer-infláció mérséklődése pozitív jeleket mutat, de a kilátások továbbra is bizonytalanok.

A 2024/25-ös gabonatermés az EU-ban 260,9 millió tonnára becsülhető, ami körülbelül 7%-kal marad alatta az ötéves átlagnak. Ez a legalacsonyabb termés az elmúlt évtizedben, főként kedvezőtlen időjárási körülmények és a művelési terület csökkenése miatt. A leginkább érintett növények a lágy búza és a kukorica, míg az árpa, zab és durumbúza termelése növekszik.

Forrás: Agriculture

Link
Blog 2

Robotok növelhetik a gazdaságok hatékonyságát

Kínai kutatók új robotot fejlesztettek ki, ami képes az elhalt tyúkok automatikus felismerésére ketreces tartásban. A rendszer 90,61%-os pontossággal dolgozik, miközben az ellenőrzési sebessége 9 méter percenként. A robot alacsony hamis detektálási arányokkal (0,14% és 0,06%) biztosítja a megbízható működést.

A Pekingi Mezőgazdasági és Erdészeti Tudományos Akadémia Informatikai Kutatóközpontjának vezetésével végzett tanulmány kimutatta, hogy a robotikus rendszer nemcsak a munkaerő-terhelést csökkenti, hanem a gazdaságok versenyképességét is növeli a legújabb technológiák alkalmazásával.

Forrás: Poultry World

Link
Blog 2

Jelentős növekedés a sertésvágások számában!

A magyarországi vágóhidakon az idei év első három negyedévében jelentős növekedés figyelhető meg a sertésvágások számában. Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) adatai szerint közel 230 000 sertést vágtak le, ami az előző év hasonló időszakához (1-9 hónap) képest 6,9%-os emelkedést jelent.

A sertésvágások növekedése mellett az export is dinamikusan fejlődik. Az élősertés kivitele az év első nyolc hónapjában közel 23%-kal nőtt, elérve a 23 000 tonnát, míg az import stabil maradt, összesen 47 000 tonnát téve ki. A forgalom 7%-os növekedése erősödő hazai keresletet tükröz, ami pozitív kilátásokat biztosít a vállalkozások számára. A sertésállomány is jelentős bővülést mutat, 7,8%-kal, azaz 2,75 millió darabra nőtt júniusban.

Forrás: Világgazdaság Online

Link
szechenyi 2020 palyazat