Ezek voltak a legnagyobb mezőgazdasági károk okai 2023-ban!
A 2023-as év kedvezőbb időjárást hozott a mezőgazdasági termelők számára. Jelentősen kevesebb káresemény történt, mint a rendkívül káros 2022-es évben. A kockázatkezelési rendszer taglétszáma 5,3%-kal nőtt, ami a növekvő bizalmat tükrözi. A kárenyhítési alap elegendő forrással rendelkezett a támogatások fedezésére, biztosítva a pénzügyi stabilitást a termelőknek. A legnagyobb károkat a tavaszi fagyok és jégesők okozták, az aszály és viharkár pedig csökkent az extrém 2022-es évhez képest, ami tovább erősíti a vállalkozások biztonságát.
Forrás: Trade Magazin
LinkRekord szintű burgonyaimport Magyarországon?
Az elmúlt hetekben emelkedtek a burgonyaárak, ám a hazai burgonya még mindig olcsóbb, mint az importált tételek. A gyorsan fogyó készletek miatt az első becslések szerint idén rekord mennyiségű, körülbelül 130 ezer tonna burgonyát kell importálni az országba.
Bár az idei magyar termés jó hozamot mutatott, a hazai kínálat továbbra sem fedezi a teljes keresletet. Az elmúlt évtizedben az import mennyisége folyamatosan növekedett: míg 5–10 éve még csak 50 ezer tonna burgonyát hoztunk be, a növekvő kereslet miatt ez a mennyiség mára több mint kétszeresére nőhetett.
Forrás: Agragazat.hu
LinkEgyesült a Happy Egg és az Egg Innovations
A Happy Egg, az Egyesült Államok legnagyobb szabad tartású tojásforgalmazója, egyesült az Egg Innovations regeneratív termelésre specializálódott vállalattal, hogy bővítse fenntartható gazdálkodási gyakorlatát. Az együttműködés új forrásokat biztosít a cégnek, például takarmány keverő üzemeket, több organikus tojást, valamint csomagoló- és elosztóközpontot.
Az Egg Innovations a humánus tojástermelés egyik úttörője, például elsőként alkalmazza az in-ovo technológiát is. Az elmúlt időszakban azonban fogyasztói és állatvédő csoportok, köztük a PETA, kritizálták a Happy Egg állításait, és panaszt tettek a cég állattartási gyakorlatának hitelessége miatt.
Forrás: Agriculture Dive
LinkOrganikus növénytermesztés = kevesebb profit?
Egy tanulmány szerint az USA-ban az organikus kukorica, szója és búza termesztésének nyeresége rekord alacsony szintre, 42 dollárra csökkent hektáronként. Az árak visszaestek a járvány előtti szintre, ami nehézséget okoz a gazdáknak a költségek fedezésében.
Az alacsony profit miatt egyes termelők más növényeket választanak, vagy a hagyományos piacra térnek át. Az USA-ban az organikus farmok száma az elmúlt öt évben 5%-kal csökkent. Ezzel szemben az amerikai organikus élelmiszerpiac növekszik, idén 88 milliárd dolláros értéket érhet el, ami 2034-re akár 255 milliárd dollárra is nőhet.
Forrás: Agricultural Dive
LinkKína rekord gabonatermést érhet el!
Az előrejelzések szerint Kína gabonatermelése elérheti a 700 millió tonnát, ami új rekordot jelentene, és hozzájárulna az ország stabil élelmiszerellátásához. Az agrárfejlesztések célja a hazai termelés fokozása, bár Kína továbbra is importra szorul, különösen a szójabab és kukorica terén.
Az új, magas hozamú szójafajták fejlesztése és a megnövekedett kukoricavásárlások a hazai gazdák támogatását és a belföldi kínálat növelését célozzák. Kína sertés- és tejtermelése is kiegyensúlyozottabb lehet, ami segíti az árstabilitást és a gazdák bevételeinek védelmét.
Forrás: Magyarmezogazdasag.hu
Link